Pro potřebu kontaktu prosím využijte náš kontakt. Těšíme se na Vás

Nadporučík Jakub Pros

+420 777 964 736

E-MAIL:

INFO@MEMORIALPARASUTISTU.CZ

 

ADRESA:

Brána 200 metrů JZ od Škroupova 601, Chrudim
49.9413753N, 15.7811700E

Instagram

Informace

Informace z Protektorátu za poslední dobu jsou jen kusé, spousta vlastenců je zatčených a není jednoduché zjistit, komu lze ještě vůbec věřit. Z výcviku si matně vzpomínám na záchytnou adresu jednoho z českých vlastenců kdesi u Nového Města na Moravě.
Doufám, že bude stále naživu. Nezbývá nám, než se alespoň pokusit ho vyhledat. Zkusit jen tak zaklepat na náhodné dveře po cestě by byl až příliš velký risk. Dost se to tu hemží německými vojáky a pokud je potkáme, musíme hlavně zachovat klid a věřit, že nám zfalšované legitimace z Anglie pomohou projít kontrolním stanovištěm.
Pokud by zadrželi i jen jednoho z nás, nesplníme úkol a celá operace přijde vniveč. Jsme tým a musíme dokončit společně. Bůh stůj při nás!


Operace Tungsten byl krycí název pro paradesantní výsadek

Nad územím protektorátu byl vysazen společně s výsadkem Embassy v noci 21. prosince 1944 před půlnocí. Vinou chyby navigátora byli vysazeni u Libenic nedaleko Kutné Hory na místo u Vortové u Hlinska.

Po usilovném, více jak stokilometrovém pochodu dorazili do místa určení nad ránem 29. prosince omrzlí a vyčerpaní. Ukryli se na záchytné adrese ve Studnici u Nového Města na Moravě, kde je kontaktovali příslušníci odbojové organizace Rada tří.

Po rekonvalescenci zahájili Pernický a Musil svou činnost: Pernický vyslechl obě znesvářené strany a o výsledku jednání informoval Londýn, dále potom vyhledávali vhodné plochy pro shoz materiálu a pomocí radiomajáku Eureka naváděli letadla přivážející další výsadky s materiálem. V této činnosti pokračovali až do osvobození, kterého se oba členové výsadku dožili.